Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ehliyet alabilmek için; en az ilkokul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve engel durumu ile engelli sürücü belgesi alabileceklerini gösteren Sağlık Raporu gerekmektedir.

Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır. Sağlık Raporu, İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı İl Sağlık Komisyonu tarafından verilir.

Yazılı ehliyet sınavını geçen engelli sürücü adayı, engel durumuna uygun donanımlı ve direksiyon eğitimini aldıkları özel aparatlı araçlar ile uygulama/direksiyon sınavına girerler. Bu sınavdan da başarı ile geçen engelli birey ehliyet almaya hak kazanır.

Sağlık raporunda belirtilen kısıtlama ve araç uyarlama kodları engelli sürücü belgesine de işlenmekte ve engelli sürücünün bu kodlara uygun olan araç kullanması gerekmektedir.

Engelli sürücülere 2016 yılına kadar H sınıfı sürücü belgesi verilirken, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren B sınıfı engelli ibareli ehliyetler kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle H sınıfı sürücü belgesine sahip olan engelli bireylerin de ehliyetlerini B sınıfına çevirmeleri gerekmektedir.

Bize Ulaşın!

Ev, iş yeri ve araçlarınızı ihtiyaç ve isteklerinize göre adapte ediyor, hayat kalitenizin artmasına yardımcı oluyoruz.

tr_TRTürkçe